Istoricul Parohiei Alba

Istorie Decembrie 13, 2012

Biserica Alba în forma ei actuală, este o construcţie zidită la 1750 de Popa Velişco, în locul vechii biserici cu hramul  „Nașterea Domnului” , zidită din bârne şi văruită în alb încă înainte de 1600, de unde şi supradenumirea de  „Biserica cea albă”. Prima atestare documentară datează din anul 1682 când este amintit „Popa Vasile, feciorul lui Popa Gheorghe”. Cel mai probabil prima ediție a bisericii, cea de lemn, a fost construită de o comunitate de meseriași, o „breaslă”, știut fiind faptul că aceștia erau așezați la marginea orașului, iar în acele vremuri aici se sfârșea Iașul.

Biserica a fost restaurată în anul 1885 în timpul Mitropolitului Iosif Naniescu, din contribuţia enoriaşilor şi a administrației locale de atunci; s-a reparat în 1913 şi apoi în exterior în anul 1959. În anul 1971 s-a consolidat biserica turnându-se o centură de beton armat, a fost tencuită șia fost reparat acoperișul iar apoi s-a pictat în tehnica fresco în 1974- 1978 de către pictorii: Constantin Călinescu, Iulia Handragel şi Ionică Preotul.